Jeśli śledziłeś mojego bloga lub czytałeś moją książkę, wiesz, jak bardzo nie lubię fantazyjnego żargonu finansowego. Finanse osobiste nie powinny być skomplikowane i zarówno ty, jak i ja zasługujemy na jasne zrozumienie tego, co dzieje się z naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Mając to na uwadze i fakt, że kwiecień jest miesiącem finansowego czytania, robię przerwy i załamuję 8 ważnych terminów, których możesz nie znać (ale powinieneś). Przeszukując te niezbyt seksowne hasła, przekonasz się, że dzięki zrozumieniu tych fundamentalnych tematów finansowych będziesz mógł wyposażyć się tylko w lepsze wybory finansowe na dziś i na przyszłość. Oto kilka ważnych terminów związanych z pieniędzmi:
1. Alokacja aktywów

Dosłownie oznacza to, że twoje pieniądze (aktywa) są przydzielane (przypisywane) do różnych klas inwestycyjnych w twoim portfelu: akcje, obligacje, gotówka i fundusze inwestycyjne. Mówiąc dokładniej, alokacja aktywów określa sposób dystrybucji aktywów w ramach portfela inwestycyjnego. Jest to strategia inwestycyjna, która koryguje kwoty lub wartości procentowe, które posiadasz w określonych klasach aktywów, aby zrównoważyć ryzyko względem nagrody w oparciu o ogólną tolerancję ryzyka, cele i ramy czasowe inwestycji.
2. Wartość netto

Twoja wartość netto jest dosłownie tym, co posiadasz, minus to, co jesteś winien i mierzy się w dolarach. Podsumowanie tego numeru początkowo daje dobry punkt wyjścia do mierzenia kondycji finansowej i postępu co sześć do dwunastu miesięcy. Obliczanie wartości netto jest proste i można się z tego dowiedzieć.
3. Interes złożony

To najlepszy przyjaciel twojego pieniądze! Oprocentowanie składane występuje wtedy, gdy zarabiasz odsetki od zainwestowanych pieniędzy, a następnie zarabiasz odsetki od tych odsetek. Im dłużej dodatkowe zyski z inwestycji będą rosły, tym więcej pieniędzy zarobią w ciągu swojego życia.
4. Zasada 72

Zasada 72 jest czymś, co planujemy dla finansowych planistów, co pomaga nam oszacować, ile czasu zajmie inwestycja, aby podwoić wartość i okres czasu. Jest to proste równanie matematyczne, według którego podział 72 przez roczną stopę zwrotu jest równy ilu latach potrzeba, aby twoja inwestycja się podwoiła. Na przykład inwestor, który zainwestuje 1000 USD przy oprocentowaniu 6% rocznie, podwoi swoje pieniądze w ciągu 12 lat. (72 podzielone przez 6 = 12).
5. Stopa zwrotu

Stopa zwrotu to zysk, który twoja inwestycja zarabia przez określony czas i może być liczbą dodatnią lub ujemną (co oznacza, że ​​zarabiasz lub tracisz). Zwrot jest wyrażony jako proporcja pierwotnej inwestycji przez pewien okres czasu (głównie rok, dlatego liczba ta jest czasami określana jako „roczna stopa zwrotu”). Na przykład, jeśli zainwestujesz 10 000 USD i wzrośnie do 10 650 USD w ciągu 12 miesięcy, zarobisz 650 USD na 10 000 USD. Twoja roczna stopa zwrotu wynosi: 650 USD / 10 000 USD = 6,5%.
6. Dywersyfikacja

Mogę, ale nie muszę, porównywać dywersyfikację z numerami i rodzajami butów, które posiadasz w mojej książce „Pracuj na swoje bogactwo”. Nie będziesz mieć tylko jednej pary butów, które pasują do wszystkich twoich kostiumów. Podobnie, nie powinieneś mieć wszystkich swoich pieniędzy w jednym lub dwóch gospodarstwach. Posiadanie różnych rodzajów inwestycji w Twoim ogólnym portfelu to dywersyfikacja. Jest to popularna i zalecana technika inwestycyjna, która pomaga zmniejszyć ryzyko i zapewnia bardziej stabilne zyski. Pomyśl o tym w następujący sposób: jeśli nosisz wszystkie swoje jaja w jednym koszyku i upuścisz kosz, nie masz szczęścia na ten niesamowity brunch, który miałeś zjeść. Jeśli jednak nosisz jajka w wielu koszach, upuszczenie jednego kosza nie będzie miało tak wielkiego wpływu, jak możesz nadal polegać na innych, aby pomóc omletowi!

7. Wskaźnik wydatków

Jest to wymyślny termin, którego używają menedżerowie funduszy, czyli opłaty … które im płacisz. Wskaźnik wydatków to opłata roczna, którą inwestor obciąża funduszami lub funduszami ETF. Prosta matematyka polega na tym, że fundusz podzieli koszty operacyjne według wartości aktywów, którymi zarządza, a tym, co pozostało, jest zwrot do inwestora. Jako inwestor będziesz chciał wiedzieć, jaki jest wskaźnik wydatków dla wybranych inwestycji, aby nie było żadnych niespodzianek. Cel dla funduszy o wskaźnikach wydatków poniżej 1%.
8. Inflacja

Inflacja to termin, który mówi nam o stopie procentowej, w której ceny towarów i usług rosną. Jest to wyrażone jako roczna stopa procentowa. Zasadniczo inflacja może obalić nasze finanse, jeśli nie zainwestujemy i nie rozwiniemy naszych pieniędzy, ponieważ w miarę, jak rzeczy stają się coraz droższe, dolary, które dziś mamy, nie idą tak daleko. Na przykład, jeśli cena porannej kawy wzrośnie z 2,00 USD do 2,05 USD, to jest to wzrost o 2,5% i to, co Wasze pieniądze mogły kupić w waszej kawie wczoraj, teraz nie posuną się tak daleko. Ceny mają tendencję do zwiększania się w czasie, dlatego ważne jest, aby rozwijać swoje pieniądze i korzystać z takich rzeczy, jak odsetki składane. Dzięki jasnemu zrozumieniu pewnych terminów finansowych, wyposażasz się w wiedzę potrzebną do podejmowania świadomych decyzji finansowych. Możesz również sprawdzić więcej warunków inwestycji, które powinieneś wiedzieć tutaj i tutaj. Pamiętaj, że jeśli kiedykolwiek rozmawiasz z doradcą finansowym i nie znasz ani słowa, którego używają, ani koncepcji lub strategii, które zalecają, nigdy nie zatrzymaj swoich pytań. Powinieneś mieć pytania i absolutnie zasługujesz na specjalistę finansowego, który poświęci czas, aby upewnić się, że masz dobre zrozumienie swoich finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *