Czego możesz oczekiwać od swojego chomika

Chomiki są małymi, atrakcyjnymi zwierzętami, które dobrze przystosowują się do niewoli. Nie wymagają dużo przestrzeni życiowej i są stosunkowo niedrogie w utrzymaniu. Dzięki częstemu, delikatnemu manipulowaniu chomik może łatwo zostać oswojony. Są to jednak nocne zwierzęta i nie będą tolerować trzymania w bezruchu przez dłuższy czas. Chomiki mogą gryźć lub wykazywać agresję w reakcji na nieostrożne obchodzenie się, nagłe zakłócenia, przebywanie w pobliżu innych chomików (szczególnie żeńskich chomików, które są w ciąży lub karmiących) lub gdy są chore lub odczuwają ból.

Aby utrzymać chomika, należy zachować ostrożność, aby zachować delikatną kontrolę i zapobiec pogryzieniu. Mogą być zafałszowane przez obfitą luźną skórę na karku, trzymane w rękach (jeśli są przyjazne) lub umieszczone w małym pojemniku. Mała szmatka może pomóc powstrzymać gryzonia bez obgryzania przewodnika.

Wyjątkową cechą chomików jest obecność torebek policzkowych, które służą do przechowywania i transportu żywności do nory chomika. Podobnie jak inne gatunki gryzoni, chomiki mają cztery zęby siekaczy, które rosną przez całe życie. W przypadku zdrowia zębów ważne jest, aby zapewnić dobrą dietę i oferować bezpieczne przedmioty w komorze, aby mogły przeżuć chomika.

Statystyka ruchu ludności

Średnia masa ciała dorosłego: Mężczyźni: 80-130 g, Kobieta: 95-150 g

Wiek dojrzałości płciowej: mężczyzna: 10-14 tygodni, kobieta: 6-10 tygodni

Średnia długość życia w niewoli: 1,5-2 lata

Czy Twój Chomik jest mężczyzną czy kobietą?

Samce chomików mają dość duże worki mosznowe, które nadają im zaokrąglony tył. Delikatny nacisk na brzuch męskiego chomika spowoduje, że jądra zejdą do worków. Chomik samicy jest skierowany w stronę ogona.

Co robią chomiki przez cały dzień?

Syryjskie złote chomiki powinny być trzymane pojedynczo w zamknięciu. Chomiki są doskonałymi wspinaczami i niszczycielami i powinny być wyposażone w bezpieczne rynki zbytu dla tych czynności. Lubią biegać w kółkach do ćwiczeń; jednakże, aby zapobiec urazowi kończyn, należy używać tylko kół z masywną powierzchnią toczną. Koło druciane można zmodyfikować, aby zapewnić solidną powierzchnię do biegania. Koło dorosłego chomika złotego powinno mieć średnicę co najmniej 8 „(20 cm). Jeśli do chomika używa się przezroczystych piłek plastikowych do bezpiecznego zbadania domu, osłony muszą być zabezpieczone taśmą, aby zapobiec ucieczce zwierzęcia z kuli.

Co powinieneś karmić swojego chomika?

Chomiki powinny być karmione komercyjnymi pelletami specjalnie zaprojektowanymi dla małych gryzoni. Młode chomiki zaczynają spożywać pokarm stały w wieku 7-10 dni, więc jedzenie i woda muszą być dostępne dla ich mniejszych rozmiarów. Przysmaki mogą zawierać takie elementy jak małe kawałki jabłka (bez nasion lub skóry), rodzynki i orzechy włoskie. Woda do picia jest dostarczana przez rurki zasysające. Woda powinna być wymieniana codziennie, aby upewnić się, że rura jest sprawna i nie zatkana pokarmem. Wodę można również uzyskać z marchwi i innych owoców i warzyw.

Jak utrzymać chomika w zdrowiu, radości i bezpieczeństwie

Ustalaj harmonogram spójnego czasu i uwagi każdego dnia, aby zachować spokój.

Wyczyść otoczenie co najmniej raz w tygodniu, aby zmniejszyć nieprzyjemne zapachy i sprawdź jedzenie w miejscach, w których zostały ukryte i pozostawione do zepsucia.

Użyj kółka z solidną podłogą lub zmodyfikuj koło druciane, przesuwając papierowy materiał przez szczebel, aby zapobiec uszkodzeniu nóg.

Upewnij się, że odchody są normalnie twardymi pelletami. Lepkie lub miękkie odchody mogą wskazywać na biegunkę, podczas gdy niewielkie, mniejsze odchody mogą wskazywać na zaparcia.

Ponieważ chomiki wolnowybiegające spędzają prawie cały dzień w podziemiach, narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w niewoli nie jest pożądane.

Obudowa dla Twojego chomika powinna:

być wykonane z mocnego metalu, aby być odpornym na ucieczkę, ponieważ chomiki mogą przegryzać drewno, plastik i miękkie metale.

zawierają bezpieczną pokrywę i solidne dno podłogi.

oferować co najmniej 150 cali kwadratowych (967 cm2) powierzchni podłogi o wysokości klatki co najmniej 6-10 cali (15-25 cm).

zawierają pudełko do zagnieżdżania lub ukryte z głębokim ściółką do zagrzebania.

być umieszczone w optymalnych temperaturach 65-79 F, z młodymi utrzymywanymi między 71-75 F.

zapewnić wilgotność względną 40-70%.

zawierają materiał gniazdowy, taki jak niebarwiona, bezzapachowa tkanka toaletowa. Chomik instynktownie manipuluje nim, symulując norę, i pomaga w kontrolowaniu temperatury chomika.

Ważne jest, aby uniemożliwić chomikom dostęp do:

przewody elektryczne

psy, koty, fretki i małe dzieci

pestycydy i inne toksyny

tytoń i dym papierosowy

wióry cedrowe lub sosnowe

toksyczne rośliny doniczkowe

koła do ćwiczeń z drutu

podłoga z drutu w swojej obudowie

dieta tłustych nasion, za dużo świeżych produktów, za mało błonnika, zbyt wiele smakołyków

plastikowe zabawki, które można rozdzielić i skonsumować

komercyjne drewniane kostki do żucia, kije do żucia i popularne domowe źródła drewna, które mogą być zanieczyszczone materiałem ognioodpornym

materiały do ​​zagnieżdżania (potocznie zwane puchami), które mogą prowadzić do zatorów jelitowych lub uduszonych kończyn.

Czego szuka twój weterynarz w zdrowym chomiku:

Jasne, błyszczące oczy

Nos i oczy z dala od wszelkich wycieków

Pazury i zęby nie zarośnięte

Mężczyźni mają normalne gruczoły zapachowe (ciemne plamy na bokach)

Sierść włosa w dobrym stanie (bez wypadania włosów lub tłustego lub zaniedbanego wyglądu)

Najczęstsze zaburzenia chomików:

Otyłość / utrata masy ciała

Biegunka (przejściowa)

Mokry ogon / zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Rany / urazy skóry

Infekcje skóry

Nadmiar oddawania moczu

Nagła śmierć

Wady zgryzu / woreczka policzkowego

Niedożywienie / głodzenie / odwodnienie

Włosie / ciała obce

Chłodzenie / przegrzanie

Porzucanie miotu

Toksyczność antybiotyków

Choroba serca

Posiadanie twojego chomika przebadanego regularnie przez egzotycznego zwierzęcego weterynarza, który jest zaznajomiony z małymi egzotycznymi ssakami, może zapobiec wielu typowym zaburzeniom powyżej. Aby uzyskać pomoc w znalezieniu weterynarza małego ssaka w Twojej okolicy, skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Egzotycznych Weterynarii Ssaków.

Informacje ogólne

Najczęstszym gatunkiem chomika utrzymywanym jako zwierzę domowe jest chomik złoty lub syryjski (Mesocricetus auratus). Inne to chomik chiński (Cricetulus griseus) i syberyjski (chomik biały zimowy lub Djungarian) chomik (Phodopus sungorus). Chomik europejski lub chrząszcz czarnoskrzydły (Cricetus cricetus) zwykle nie przebywa w kraju. Złoty chomik pochodzi z bardzo ograniczonego zasięgu na Bliskim Wschodzie, gdzie drapieżniki sów i niszczenie terytorium zagrażają istnieniu gatunku. Dziś zakłady hodowli w niewoli zaopatrują rynek zwierząt domowych i laboratoriów badawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *