Inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI) ma wiele nazw. Możesz nazywać to „inwestowaniem etycznym”. Możesz też nazwać to zrównoważonym inwestowaniem lub nawet wpływać na inwestycje.

To inne podejście niż tradycyjne strategie inwestycyjne. W przeszłości większość inwestorów nie brała pod uwagę wpływu społecznego na firmy, które otrzymały swoje inwestycje. Chcieli po prostu dobrego powrotu.

Bez względu na to, jaki termin najlepiej pasuje do Ciebie, pomysł jest taki sam: spojrzysz na ważne czynniki, które pomogą Ci określić, w które firmy zainwestować, aby wspierać te, które będą miały pozytywny wpływ na społeczeństwo.

To może być coś do odkrycia, jeśli chcesz się upewnić, że pieniądze inwestowane na rynku trafiają do firm, które w jakikolwiek sposób zapewnią korzyści środowisku lub społeczeństwu.

A jeśli jesteś zainteresowany, nie jesteś sam. Inwestycje społecznie odpowiedzialne wzrosły o 33 procent w latach 2014-2016. 22% z 40,3 biliona dolarów w zarządzanych zarządzanych zasobach jest również częścią SRI.

Ale „pozytywny wpływ na społeczeństwo” może oznaczać wiele różnych rzeczy, w zależności od tego, z kim rozmawiasz. To sprawia, że ​​trudno jest ustalić dokładną definicję tego, co liczy się jako SRI, a co nie.
Zrozumienie niuansów inwestowania odpowiedzialnego społecznie

Niektóre fundusze sklasyfikowane jako „etyczne” odmawiają inwestowania w firmy osiągające zyski z takich rzeczy jak alkohol, tytoń czy broń palna. Inne fundusze oceniają firmy, aby włączyć je lub wykluczyć na podstawie bardziej subiektywnej.

Na przykład jeden z menedżerów portfela Parnassus Core Equity Fund (PRBLX) wyjaśnia, że ​​nie inwestują w Wal-Mart, ponieważ pociągają korporację do winy za zrujnowanie Main Street w małych miastach Ameryki. Przekazują też Coca-Colę, ponieważ nie wierzą, że firma zapewnia zdrowy produkt dla społeczeństwa.

Są to decyzje podejmowane przez poszczególne fundusze i osoby, które nimi zarządzają. I może się skomplikować – i droga.

Niektóre fundusze SRI będą obejmować korporacje, z których inne fundusze się nie zgadzają. Parnassus jest jednym z największych i najlepiej działających funduszy inwestycyjnych dedykowanych etycznym inwestycjom. Ale to nie jedyny.

Vanguard’s FTSE Social Index Fund (VFTSX) ma również na celu umożliwienie inwestorom etycznego inwestowania. Ale zawiera firmy, w których Parnassus odmawia inwestowania. Czy jeden fundusz jest bardziej etyczny niż drugi? To kwestia interpretacji.

Co więcej, ta aktywna weryfikacja firm i wykluczenie niektórych z nich, włączając w to inne, przyczynia się do rzeczywistego zarządzania funduszem.

Ma to znaczenie, ponieważ koszt jest zwykle przekazywany inwestorom indywidualnym poprzez wskaźniki kosztów funduszu – a fundusze oznaczone jako „SRI” mają zazwyczaj wyższe wydatki niż inne fundusze inwestycyjne, które są zgodne z tradycyjnymi wskaźnikami.
Połącz inwestowanie z rozsądnym inwestowaniem

Biorąc pod uwagę to wszystko, warto zacząć inwestować etycznie, zadając sobie pytanie: w co wierzysz? Jakie są twoje wartości i co według ciebie jest etyczne? Innymi słowy, zacznij od zrozumienia definicji społecznie odpowiedzialnego inwestowania.

Dosłowne umieszczanie pieniędzy w miejscu, w którym znajdują się Twoje usta i inwestowanie etycznie lub w sposób, który reprezentuje twoje wartości w obszarach innych niż finanse, jest godne podziwu. To sposób na rozmowę i spacer.

Ale to nie znaczy, że powinieneś zaangażować się w społecznie odpowiedzialne inwestowanie, chcąc nie chcąc (nawet po zdefiniowaniu, co to dla ciebie znaczy). Nadal potrzebujesz planu. I wciąż musisz zastanowić się, w jaki sposób twoje etyczne inwestycje pasują do twojego ogólnego obrazu finansowego.

Oto, o czym należy pamiętać:

Nadal potrzebujesz zdywersyfikowanego portfela. Nie możesz robić nikogo, od swojego sąsiada do całego społeczeństwa, dobrze, jeśli stracisz wszystkie inwestycje, ponieważ umieściłeś swoje pieniądze z jednego źródła. Musisz stworzyć równowagę w swoim portfelu i unikać umieszczania wszystkich swoich jajek w jednym koszyku (nawet jeśli kosz jest produkowany przez dobrze opłacanych pracowników przy użyciu materiałów pozyskiwanych w sposób zrównoważony). Dobra wiadomość jest taka, że ​​etyczne inwestycje dotyczą wszystkich klas aktywów. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby zatrzymać wszystkie swoje pieniądze w funduszach odpowiedzialnych społecznie, to przynajmniej zarządzaj ryzykiem, rozkładając swoje inwestycje na szereg różnych papierów wartościowych.
Musisz kontrolować opłaty. Ponownie, ze względu na dodatkową pracę związaną z zarządzaniem funduszem społecznie odpowiedzialnym, wskaźniki wydatków na te fundusze inwestycyjne są zwykle wyższe niż w przypadku funduszy ETF indeksujących.
Powinieneś opracować realistyczne oczekiwania. Należy pamiętać, że społecznie odpowiedzialny fundusz powierniczy jest prawdopodobnie aktywnie zarządzany – a badania pokazują, że aktywnie zarządzane fundusze zwykle nie pokonują swoich wskaźników. Być może będziesz musiał zaakceptować potencjalny kompromis w zarabianiu mniej niż pasywnie zarządzany fundusz indeksu, aby inwestować w to, w co wierzysz.

W ostatecznym rozrachunku może to być najważniejsze, jeśli chodzi o inwestowanie odpowiedzialne społecznie, jeśli dopiero odkrywasz tę możliwość: możesz zapłacić więcej za swoje inwestycje, by mniej zwracać.

Zastosowanie tej strategii inwestycyjnej wymaga więcej przemyśleń, planowania i czasu, niż gdybyś po prostu szukał najlepszego zwrotu po najniższych kosztach.

Ale wybór miejsca, w którym możesz poświęcić swoje zasoby finansowe, jest bardzo osobistą decyzją. Możesz osiągnąć swoje własne cele, zachowując się w sposób, który uważasz za etyczny – a zaczyna się od zdefiniowania tego, co etyczne naprawdę oznacza dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *