Biznesowe sprawozdania finansowe składają się z trzech głównych komponentów: rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych i bilansu. Bilans jest często najbardziej niezrozumiany dla tych składników, ale jest też najbardziej korzystny, jeśli zrozumiesz, jak go używać.
Bilans stanowi obecnie przegląd ogólnej kondycji finansowej Twojej firmy. Zawiera listę wszystkich aktywów, pasywów i kapitałów własnych spółki w jednym prostym dokumencie. Odejmując zobowiązania od aktywów, możesz określić wartość netto swojej firmy w dowolnym momencie.
Sprawdź nasz bezpłatny, dostępny do pobrania szablon bilansowy, i czytaj dalej, aby poznać różne elementy bilansu i dlaczego są one ważne.
Składniki bilansu
Zazwyczaj bilans dzieli się na trzy główne części:
1. Aktywa
Aktywa obrotowe to te, które można przeliczyć na gotówkę w ciągu jednego roku. Zwykle obejmują gotówkę, akcje, należności, koszty przedpłaty i zapasy.
Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe przeznaczone na cele długoterminowe, takie jak sprzęt, maszyny, pojazdy, grunty i budynki, meble i osprzęt oraz ulepszenia dzierżawy. Wiele innych aktywów nie mieści się w żadnej z tych kategorii, więc większość bilansów zawiera kategorię „inne aktywa” dla tych pozycji – zazwyczaj takie rzeczy jak długoterminowa nieruchomość inwestycyjna, wartość gotówkowa ubezpieczenia na życie i odszkodowania należne od pracowników.
2. Zobowiązania
Zobowiązania krótkoterminowe to zobowiązania handlowe należne w ciągu jednego roku.
Zwykle obejmują one krótkoterminowe obligacje (w tym linie kredytowe), bieżące terminy zapadalności długu długoterminowego, zobowiązania, naliczone koszty wynagrodzeń i inne wydatki oraz należne podatki.
Zobowiązania długoterminowe to zobowiązania gospodarcze należne poza rokiem, takie jak wszelkie zadłużenie bankowe lub pożyczki akcjonariusza o terminie zapadalności powyżej jednego roku.
3. Kapitał własny właściciela
Jest to suma wszystkich środków pieniężnych zainwestowanych w firmę i skumulowanych zysków firmy. Kapitały własne obejmują akcje zwykłe, zatrzymane i opłacone.
Jak korzystać z bilansu
Twój bilans może dostarczyć wielu użytecznych informacji, które pomogą usprawnić zarządzanie finansami. Można na przykład określić wartość netto firmy, odejmując zobowiązania bilansowe od aktywów, jak wspomniano powyżej.
Być może najbardziej przydatnym aspektem twojego bilansu jest jego zdolność ostrzegania o nadchodzących niedoborach w przepływie środków pieniężnych. Po bardzo opłacalnym miesiącu lub kwartale, na przykład, właściciele firm czasami utykają w poczuciu finansowego samozadowolenia, jeśli nie uwzględniają wpływu nadchodzących wydatków na przepływy pieniężne.
Istnieją dwa łatwe do obliczenia wskaźniki, które można obliczyć z bilansu, aby ustalić, czy Twoja firma będzie miała wystarczające przepływy pieniężne, aby spełnić bieżące zobowiązania finansowe:
Wskaźnik bieżącej płynności
To mierzy płynność, aby pokazać, czy Twoja firma ma wystarczające zasoby bieżące (tj. Płynne), aby opłacić rachunki na czas i skutecznie zarządzać operacjami. Jest to wyrażone jako liczba razy, gdy aktywa obrotowe przewyższają bieżące zobowiązania.
Im wyższy wskaźnik bieżący, tym lepiej. Obecny stosunek 2: 1 jest ogólnie uznawany za akceptowalny w przypadku przedsiębiorstw prowadzących inwentaryzację, chociaż standardy branżowe mogą się znacznie różnić. Np. Akceptowalny stosunek prądu dla działalności detalicznej różni się od wartości producenta.
www.gamesworld.com.pl
www.faberfaber.pl
www.pandasc.pl
www.grajcarnia.pl