Kiedy ostatnio oglądałeś swój odcinek wypłaty?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, numer, który naprawdę liczy się dla ciebie, to ile jest napisane na Twojej wypłacie. A jeśli zostanie to bezpośrednio zdeponowane na koncie czekowym, na początku nie możesz mieć fizycznej kopii odcinka wypłaty.

To nie znaczy, że oczywiście nie istnieje. Nie oznacza to również, że nie jest ważne, aby sprawdzić swój odcinek wypłaty i móc analizować znajdujące się tam informacje oraz wykrywać błędy.

Jest wiele dobrych samorodków na temat finansów znajdujących się na tym małym poślizgu, a uważny przegląd odcinków wypłat jest krokiem, który podejmuję ze wszystkimi klientami, aby upewnić się, że są oni jasno poinformowani o dostępnych korzyściach, stawkach podatkowych, meczach pracodawców, wstrzymaniach i innych sprawach .

Więc weź kopię swojego ostatniego odcinka wypłaty i skorzystaj z tego szybkiego, ale wyczerpującego przewodnika, aby dokładnie wiedzieć, co oznaczają liczby i dowiedzieć się, jak możesz analizować swój odcinek wypłat, tak jak planista finansowy.
Zacznij od zarobków i podatków

Większość informacji na temat twojego odcinka wypłat odnosi się do zarobków brutto i kwoty potrącanej z tytułu podatków i innych zastosowań. Przyjrzyjmy się niektórym powszechnym terminom, które znajdziesz tutaj i co one oznaczają.

Płaca brutto: Jest to całkowita kwota zarobiona w okresie wypłaty. Obejmuje wynagrodzenie lub wynagrodzenie, a także bonusy i wskazówki, jeśli dotyczy. Większość odcinków wypłat również obejmuje ile zarobiłeś rok do daty.

Wynagrodzenie netto: znane również jako płatność za mieszkanie, jest to kwota, którą otrzymujesz z wypłaty po opodatkowaniu, składki ubezpieczeniowe, składki emerytalne i inne potrącenia.

Okres płatności: patrząc na daty na odcinku wypłaty klienta, mogę sprawdzić, czy są one wypłacane co miesiąc, dwa razy w tygodniu lub dwa razy w miesiącu. Pomaga to ustalić, czy musimy pomnożyć pensję przez 12, 26 lub 24, aby ustalić roczne wynagrodzenie.

Korzyści przed opodatkowaniem: Niektóre świadczenia mogą pojawić się na twoim odcinku wypłaty jako dochód przed opodatkowaniem. Na przykład, jeśli pracodawca pokrywa część lub całość wydatków na opiekę nad dzieckiem, rachunek za telefon lub kartę parkingową, mogą one stanowić świadczenia podlegające opodatkowaniu.

Federalny podatek dochodowy: Twój odcinek wypłaty pokazuje, ile pieniędzy zostało pobranych z Twojego wynagrodzenia brutto za podatki. Zwolnienia, o które ubiegasz się w formularzu W-4, określają kwotę potrącaną dla podatków federalnych.

Jest to obszar, który uważnie przyglądam się klientom. Czy jesteś w trakcie lub pod wstrzymaniem? Czy ubiegasz się o dwa, kiedy powinieneś zgłosić zero? Możesz zmienić swoje zwolnienia w dowolnym momencie. Wpłynie to na to, ile pieniędzy zabieracie do domu w każdym okresie rozliczeniowym.

Jeśli zdecydujesz się na mniej pieniędzy potrącanych z tytułu podatków (co oznacza, że ​​żądasz więcej zwolnień), twoja pensja będzie większa – ale musisz zaplanować z wyprzedzeniem czas na składanie zeznań podatkowych, ponieważ możesz zapłacić podatek zamiast uzyskać zwrot.

Dochód państwa i podatek lokalny: Jeśli mieszkasz w kraju, który wymaga płacenia podatku dochodowego, liczba ta będzie również ustalana na podstawie zwolnień W-4. Miasta, powiaty i okręgi szkolne w 14 stanach mogą również pobierać podatek lokalny, ale jest to stosunkowo rzadkie.

Opłata z tytułu zabezpieczenia społecznego: Rząd federalny wymaga, aby każdy pracownik i pracodawca płacili podatek w celu zabezpieczenia społecznego. To jest 6,2 procent aż do 127 200 dolarów wynagrodzenia na rok 2017. Tak więc, jeśli zarabiasz 100 000 $ rocznie, Twój podatek na Ubezpieczenie Społeczne wyniesie 6200 $ na rok. Podatek ten umożliwia otrzymywanie świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych po przejściu na emeryturę.

Medicare tax: Podobnie jak w przypadku Social Security, podatek Medicare jest obowiązkowy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Zapłacisz 1,45 procent podatku od wynagrodzeń na rok 2017, aby móc korzystać z programu w tym samym czasie, kiedy zaczynasz otrzymywać świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych na emeryturze.
Zrozum, gdzie są twoje wypłaty i składki

Podatki zazwyczaj stanowią największe odliczenia od wypłaty. Ale w zależności od rodzaju świadczeń, które oferuje pracodawca, mogą istnieć inne osoby, o których musisz wiedzieć. Przejrzyj odcinek wypłaty dla niektórych z tych przedmiotów.

Składki ubezpieczeniowe: Jeżeli twoje świadczenia obejmują ubezpieczenie takie jak zdrowie, stomatologia, wizja, życie lub niepełnosprawność, twój pracodawca może wymagać, abyś zapłacił za przynajmniej część składki na plany. Koszt ten będzie automatycznie pochodził z Twojego wynagrodzenia brutto, a kwota, jaką zapłacisz, pojawi się na odcinku wypłaty.

Mogę łatwo stwierdzić, czy klient korzysta z zasiłków wypłacanych przez pracodawcę, patrząc na odcinek wypłat, a następnie może przekopać się bardziej na dostępne rodzaje ubezpieczenia.

Składki na świadczenia emerytalne: Liczba ta stanowi kwotę, na jaką wyraziłeś zgodę na wniesienie swojego wkładu do programu emerytalnego sponsorowanego przez pracodawcę. Wspólne plany emerytalne obejmują 401 (k), 403 (b) i 457 planów. Jeśli zdobędziesz mecz (darmowe pieniądze!), Ten numer również znajduje się na twoim odcinku wypłaty, co pokazuje, ile twój pracodawca wniósł.

Dzielę zarówno klienta, jak i składki pracodawcy, na ich wynagrodzenie netto, aby określić, jaki procent stanowią wkład na konta emerytalne, a także można określić, czy jest to plan Tradycyjny czy Roth.

Rachunek wydatków elastycznych (FSA) lub rachunek oszczędnościowy (HSA): jeśli zdecydowałeś się wziąć udział w sponsorowanej przez pracodawcę FSA lub HSA, zazwyczaj zobaczysz odliczenie dla nich na swoim odcinku wypłaty oraz zauważysz, że twój pracodawca zrobił wkład (czyli więcej darmowych pieniędzy!).

Inne odliczenia i dodatki: w zależności od pracodawcy, może być więcej potrąceń. Na przykład możesz przekazać część swojej pensji na cele charytatywne, które współpracują z twoim pracodawcą – które powinny pojawić się na Twoim odcinku wypłaty.

Możesz również zobaczyć inne liczby i informacje, w zależności od tego, w jaki sposób wydatki są ponoszone na Twoją pozycję w pracy. Jeśli otrzymasz zwrot kosztów, na przykład, zostaną one uwzględnione w wypłacie i zapisane na Twoim odcinku wypłaty.
Poczekaj: Co z tymi wszystkimi listami?

Jeśli sądzisz, że potrzebujesz tylko martwić się liczbami na odcinku wypłaty – ponieważ chodzi o pieniądze, które zarobisz, podatki, które jesteś winien i składki, które wkładasz na inne konta, po – możesz czuć się przytłoczony wszystkimi kodami, które pojawiają się .

Ponieważ na jednej kartce znajduje się wiele informacji, wielu pracodawców skraca niektóre terminy. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań:

YTD: od r. Do daty

PPD: Okres płatności

REG: Regularnie przepracowane godziny

OT: przepracowane godziny nadliczbowe

HOL: Płatne godziny wakacyjne

VAC: płatne godziny wakacji

FT lub FTW: Wstrzymano podatek federalny

ST lub STW: potrącony podatek stanowy

LT: potrącono podatek lokalny

SS: podatek socjalny

MED: Wstrzymano podatek Medicare

FICA: Twoja część składki na ubezpieczenie społeczne i podatki od pracodawcy

WC: Rekompensata pracownicza, zazwyczaj płacona przez pracodawcę

Pytania, które należy zadać po przeanalizowaniu płatnego numeru

Teraz, gdy już wiesz, jak odczytać odcinek wypłaty, wykonaj kolejny krok, upewniając się, że wszystko jest w porządku i czy leży to w Twoim najlepszym interesie. Oto kilka pytań, które możesz zadać:

Które odliczenia mogę i nie mogę zmienić? Nie możesz nic zrobić z podatkami Social Security i Medicare, ale możesz zwiększyć lub zmniejszyć federalne i stanowe potrącenia podatku, aktualizując swój formularz W-4.

Możesz także zmienić niektóre odliczenia, dostosowując zakres ubezpieczenia lub składki HSA i 401 (k). Zwykle można zmieniać tylko składki FSA raz w roku podczas otwartej rejestracji na następny rok.

Czy moje ulgi podatkowe są aktualne? Jeśli niedawno zawarłeś związek małżeński lub dziecko, możesz kwalifikować się do otrzymania większej liczby dodatków, co oznacza niższe potrącenie podatków.

Skontaktuj się z działem HR, aby zaktualizować swój formularz W-4.

Z kim powinienem porozmawiać, jeśli mam inne pytania? Chociaż ten przewodnik pomoże Ci zacząć, nie da się ukryć wszystkiego, co może pojawić się na twoim odcinku wypłaty. Jeśli masz pytania dotyczące czegoś, skontaktuj się z działem HR, aby uzyskać wyjaśnienia.

Jeśli pracujesz dla małej firmy bez HR, bezpośredni przełożony lub menedżer może być najlepszą osobą do rozmowy. Możesz też najpierw porozmawiać z doradcą finansowym. Ona może analizować Twój odcinek wypłaty z tobą i pomóc ci zidentyfikować konkretne pytania, które możesz zadać w pracy.

Teraz powinieneś być cały zestaw: złap ten odcinek i sprawdź go. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie informacje na ten temat – a jeśli nie, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą. Niezależnie od tego, czy jest to HR, czy Twój planista finansowy, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci w dokonywaniu mądrych wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *