Ostatnio zaręczony lub zamężny? Po tym wszystkim rozkosz i błogość miesiąca miodowego wyblakły, możesz być zastanawiasz się, jak zarządzać swoimi finansami jako para. Obawy o to, jak współpracować, aby poradzić sobie z nowym życiem, mogą wzrosnąć, jeśli masz więcej niż tylko rachunki do zapłacenia i oszczędności na budowę. Jeśli chodzi o nowożeńców i pieniądze, zastanawianie się, jak radzić sobie z długami, gdy jedna lub obie osoby wprowadzają je w małżeństwo, to ważny krok.
Wspólne lub oddzielne finanse?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wymyślić z drugą połową, jest to, czy chcesz połączyć swoje finanse. Jeśli masz już plan pracy, to świetnie! Przejdź do następnej porady. Ostatecznie jest to osobista decyzja, którą każda para musi sama wykonać.
What’s Mine Is Yours … Czekaj, czy to odnosi się do długu?

Teraz musisz dokładnie określić, jak spłacisz swoje długi. Znowu każda para musi sama podjąć tę decyzję. To może zależeć od tego, kto ma dług i ile. Jeśli obaj wniesiecie dług do stołu, możecie albo rozwiązać wszystkie długi razem, albo skupić się na nim indywidualnie. Jeśli jeden z was posiada dług, ale drugi nie, może to być temat do przedyskutowania przed ślubem. Możesz zdecydować się na wsparcie swojego przyszłego małżonka i pomóc im spłacić dług – lub możesz zgodzić się, że osoba z długiem ma obowiązek go spłacić. Niezależnie od tego, czy współpracujesz finansowo, czy też chcesz zachować oddzielne pieniądze, zawsze powinieneś wspierać siebie nawzajem i zachęcać do siebie nawzajem. „Pomoc” nie ogranicza się do zapewnienia pieniędzy. Możesz dzielić się pomysłami i wiedzą, aby stworzyć lepszy plan spłaty. Jeden z was może przeprowadzić badania, aby znaleźć programy i narzędzia ułatwiające zarządzanie pieniędzmi. Możesz nawet zrobić kilka dodatkowych czynności w domu, gdy twój małżonek pracuje na pół etatu, aby zarobić więcej pieniędzy, aby spłacić ten dług jeszcze szybciej. Pamiętaj, że jest to partnerstwo i każdy może wnieść swój wkład – nawet jeśli te składki nie wyglądają dokładnie tak samo.
Komunikacja jest kluczowa

Decydując się na sposób radzenia sobie z zadłużeniem, należy pamiętać, że nikt nie powinien czuć się urażony lub zaniedbany. Ważne jest, aby ustawić regularne daty pieniędzy, aby wspólnie przeanalizować swoje finanse i umożliwić obu osobom zgłaszanie problemów, a także świętowanie małych zwycięstw. Powinieneś omówić ze sobą pieniądze, aby upewnić się, że jesteś na tej samej stronie finansowej. Aby rozpocząć, ustaw datę, aby omówić ogólny stan swoich finansów. Będziesz także chciał stworzyć plan spłaty zadłużenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy, skorzystaj z tych pomysłów, aby uzyskać datę pierwszej płatności. Możesz:

Porozmawiaj o aktualności swoich długów (i wszystkiego, co z nimi związane: stopy procentowe, minimalne płatności, salda pozostałe), sald bankowych i inwestycji.
Śledź swoje wydatki. Nawet jeśli masz oddzielne konta bankowe, powinieneś śledzić zarówno indywidualne, jak i wspólne wydatki. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, może to pomóc cofnąć się nieco i powołać się na wcześniejsze stwierdzenia, aby sprawdzić, dokąd zmierzają Twoje pieniądze.
Utwórz budżet, wprowadzając dane od obu stron. Pomoże to utrzymać wydatki na dobrej drodze, prawdopodobnie umożliwiając dodatkowe płatności na poczet długu.
Wymień i omów cele finansowe, które oboje macie (kupno domu, utworzenie funduszu kryzysowego, oszczędzanie na rodzinę).
Stwórz plan, aby osiągnąć swoje cele – w tym spłatę długu. Wymień kroki, jakie podejmujesz, aby osiągnąć finansowy sukces. Może to obejmować zwiększenie dochodu (przez odbiór bocznego występu, pracę w nadgodzinach lub zarabianie) i obniżenie kosztów (poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych kosztów, utrzymanie się poniżej poziomu środków i znalezienie oszczędnych alternatyw dla kosztownych zakupów).

Po tym wstępnym spotkaniu upewnij się, że regularnie się ze sobą kontaktujesz, aby sprawdzić, jakiego rodzaju postępujesz. Może to oznaczać raz w tygodniu lub raz w miesiącu – w zależności od tego, z czym czuje się „zespół”. Jest w porządku, jeśli nie trzymasz się pierwotnego celu lub zmieniasz priorytety, ale musisz komunikować się ze swoim partnerem. Regularne terminy pieniędzy pomagają stworzyć dobry czas na podzielenie się tym wszystkim i pozostanie na tej samej stronie.

Określ priorytet swojego długu

Jeśli masz wiele długów, mogą czuć się całkowicie przytłaczające. Zanim wpadniesz w panikę, wiedz, że Ty i Twój partner możecie to zrobić! Istnieje kilka strategii, które można wykorzystać, aby ułatwić to zadanie. Pierwsza strategia znana jest jako metoda lawinowa. Ta metoda kieruje cię do ustalania priorytetów swoich długów według ich stóp procentowych. Pracujesz, aby najpierw spłacić dług z najwyższą stopą procentową (wciąż płacąc minimalne kwoty z innych długów). Z matematycznego punktu widzenia ma to największy sens. Oprocentowanie pożyczek i kart kredytowych kosztuje więcej, im dłużej się na nich trzymasz, a wyższe stawki kosztują Cię najbardziej. Ale niektórzy uważają, że to naprawdę onieśmielające próbować zmierzyć się z największym, najgorszym długiem, jako pierwszym krokiem ku wolności długów. Jeśli wolisz zacząć od małej, możesz wypróbować inną strategię, która pojawia się w problemie z drugiego końca. Ta strategia, znana jako metoda kuli śnieżnej, polega na ustalaniu priorytetów długów w kolejności kwot, które jesteś winien. Zaczynasz od długu z najmniejszym saldem i pracujesz w górę, niezależnie od stopy procentowej. Jest to przydatne dla tych, którzy czują się zniechęceni długiem, w jakim się znajdują, ponieważ powinno to dać im szybką wygraną. Jednak nie może to być najbardziej efektywny finansowo sposób radzenia sobie ze wszystkimi zadłużeniem. W dłuższej perspektywie możesz zapłacić więcej, jeśli spłacasz długi oprocentowanie długiem na spłatach, podczas gdy pozostałe salda będą spłacane. Liczy się to, że robisz postępy z zadłużeniem i idziesz we właściwym kierunku. Najlepiej zacząć. Jeśli istnieje jeden dług, który naprawdę waży się emocjonalnie, najpierw rozwiązaj to!
Nie poddawaj się

Na koniec skoncentruj się na fakcie, że oboje chcesz wyjść z długów. Chociaż sprawy mogą być trudne, pamiętaj, że obaj pracujesz nad tym samym. Wspierajcie się nawzajem, nawet gdy popełniacie błędy. Bądź wdzięczny, że masz kogoś, z kim możesz dzielić podróż. Kiedy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, będziesz miał silniejszy związek.

Potrzebujesz dodatkowych wskazówek?

Sprawdź Newlywed Money Bootcamp, aby sprawdzić, czy jest odpowiedni dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *