Zanim wskoczę i podzielę się sekretami, jak zaimponować aniołom, powinienem powiedzieć, czym jest inwestor aniołów i jak różnią się od inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka.

Inwestor anioł jest zamożną osobą, która zapewnia kapitał na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwykle w zamian za wymienialny dług lub kapitał własny.

Inwestor aniołów jest osobą o wysokiej wartości netto, która inwestuje własne pieniądze w firmy startupowe w nadziei na zysk ze swoich pieniędzy. Wielu aniołów to sami przedsiębiorcy, dyrektorzy, liderzy biznesu lub społeczności.

Wikipedia definiuje inwestora-anioła jako „zamożną osobę, która zapewnia kapitał na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwykle w zamian za wymienialny dług lub kapitał własny”.
Jak inwestują aniołowie

Inwestorzy aniołów mogą inwestować indywidualnie lub w ramach grupy inwestorów aniołów. Aniołowie występują we wszystkich kształtach i rozmiarach – od nowicjuszy po doświadczonych inwestorów – i inwestują wszędzie, od bardzo małych przyrostów po 5000 USD (jest to bardziej typowe dla grupy aniołów, która ściąga fundusze, aby stworzyć większą inwestycję – na przykład 300 000 USD – która trafia do jednego firma po głosowaniu grupowym) do znacznie większych kwot, np. od 1 do 2 milionów dolarów za transakcję. Typ oferty i branże, w które inwestują, etapy firmy i kwota, którą inwestują, zależy od osoby lub grupy aniołów.

Przez lata współpracowałem z setkami aniołów-inwestorów, dzięki współzałożeniu dwóch firm technologicznych i pozyskaniu zaledwie 1 miliona dolarów w kapitale aniołów. Byłem prezesem obu startupów, więc moim zadaniem było rzucenie się do aniołów. Moją ulubioną częścią pitchingu był proces due diligence.

Jeśli masz szczęście, a zainteresowanie anioła (inwestorów lub grup) jest wzbudzone przez twój początkowy krótki czas, będą oni chcieli zaplanować z Tobą więcej czasu, aby poznać Ciebie i Twój zespół oraz zagłębić się w Twój biznesplan ( tzn. co kryje się za twoimi finansami, twoją strategią wejścia na rynek, twoją obecną trakcją na rynku, twoją konkurencją i dlaczego jesteś lepszy, twoją własnością intelektualną lub „tajnym sosem”, twoją strategią wyjścia i tak dalej).

Dowiedziałem się też szybko, że nie ma dwóch podobnych aniołów. To, co lubi jeden anioł, może nie obchodzić. Na przykład jeden z aniołów, którym bardzo zależało na naszym krajobrazie konkurencyjnym, podczas gdy inny nie był zbytnio zaniepokojony konkurencyjnym krajobrazem, bardziej interesowały go nasze założenia finansowe i zdolność mojego zespołu do realizacji w zwinny sposób.
Anioły kontra kapitalistów

Anioły różnią się od venture capital na wiele sposobów. Venture Capitalists (VC) zazwyczaj inwestują w przedziale 1 mln USD, a bardziej prawdopodobnie w zakres 3 mln USD, ale w rzeczywistości w ciągu ostatnich kilku lat zaczęło się to zmieniać ze względu na wzrost liczby aniołów-inwestorów, a zwłaszcza dzięki „super aniołom ”Dokonywanie inwestycji.

VC muszą teraz konkurować z „super aniołami”, jak omówiono w tym artykule TechCrunch. Podoba mi się, jak Angel Capital Association opisuje różnicę między aniołami a inwestorami kapitału podwyższonego ryzyka: „Anioły generalnie inwestują własne pieniądze w startupy i firmy na wczesnym etapie rozwoju, podczas gdy VC w większości dostarczają kapitał, który pozyskali od innych, do późniejszych firm na rzecz wzrostu”.

W zależności od inwestorów venture capital, mogą chcieć posiadać większość swojej firmy (tj. 51 procent). To z pewnością zmieni dynamikę firmy, dlatego ważne jest, aby zachować należytą staranność wobec wszystkich inwestorów, którzy są zainteresowani inwestowaniem kapitału w Twoją firmę.

Zawsze patrz na portfel inwestycji dokonanych przez firmę i skontaktuj się z prezesami i założycielami tych firm, aby dowiedzieć się, jak to jest mieć tych inwestorów jako część swojej firmy. Zapytajcie ich, niech to będzie jasne – czy zabiorą swoje pieniądze, gdyby mogli to zrobić od nowa? A jakie są zalety i wady podejmowania kapitału podwyższonego ryzyka?
Co imponuje aniołom?

Ponieważ nie ma dwóch takich samych aniołów, pomyślałem, że fajnie byłoby zawrzeć wskazówki z próbkowania aniołów z całych Stanów Zjednoczonych na temat tego, co robi na nich wrażenie – aw niektórych przypadkach je wyłącza – gdy spotykają się z przedsiębiorcami. Przez lata cieszyłem się z pracy z aniołami, ponieważ ich środowisko jest eklektyczne.

Poniżej usłyszysz wskazówki od aniołów, którzy pochodzą ze wszystkich środowisk – od anioła w dzień, komika w nocy, do sprzedawcy i anioła trenera. W ciągu ostatnich trzech lat zainwestowali w startupy i mają kilka ciekawych i ciekawych wskazówek, jak podzielić się z nimi wrażeniami, i miejmy nadzieję, że stanie się to „startowym niebem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *