Sukces finansowy zaczyna się od tworzenia uważności wokół pieniędzy. Dopiero gdy dowiesz się o swoich finansach, zaczniesz planować – i tylko poprzez planowanie możesz dostać się tam, gdzie chcesz iść w swoim życiu.

Może to brzmieć poważnie lub filozoficznie, ale jest to po prostu zdrowy rozsądek.

Nie wyruszyłbyś w podróż do Vermont bez mapy, która by Cię poprowadziła i pomogła ci zaplanować kurs, dzięki czemu zobaczysz wszystkie ważne dla ciebie rzeczy. To samo dotyczy twoich pieniędzy.

Twój plan finansowy to kurs, który planujesz, aby zaplanować przyszłe miejsce docelowe, jednocześnie ciesząc się podróżą, którą trzeba pokonać, by tam dotrzeć.

Mówiąc to, twój postęp będzie tak dobry, jak twój plan – musisz zadawać dobre pytania, aby poinformować, jak wytyczysz trasę, którą chcesz zabrać ze swoimi pieniędzmi. Zacznij od tych.
Gdzie ja jestem dzisiaj?

Musisz zrozumieć, jak wygląda twój obecny obraz finansowy, zanim będziesz mógł zbudować plan dla swoich celów pieniężnych. Bez tego zrozumienia nie będziesz wiedział, jakie ruchy wykonać i kiedy.

Zadaj pytania typu:

Ile gotówki można użyć na rzeczy, na które muszę wydać?
Ile jest w moim funduszu kryzysowym?
Ile zaoszczędziłem na moje cele?
Ile mam długu, skąd pochodzi i jakie jest jego oprocentowanie?
Ile zaoszczędziłem na emeryturę?
Ile pieniędzy zainwestowałem w podlegające opodatkowaniu konta maklerskie?

Możesz dodać wszystkie swoje aktywa (takie jak gotówka i inwestycje) i zsumować swoje zobowiązania (swoje długi i wszystko, co jesteś winien). Następnie odejmij swoje zobowiązania od aktywów. Rezultatem jest twoja wartość netto.

Twoja wartość netto daje wyobrażenie o twoim ogólnym zdrowiu finansowym. Jeśli jesteś w czerni, jesteś na dobrej drodze. Jeśli jesteś na minusie, możesz wymagać spłaty zadłużenia jako priorytetu, abyś mógł go zbić i zacząć budować bogactwo zamiast płacić saldo.

I pamiętajcie, trzymajcie się wyroku z tego pytania. Kiedy patrzysz na swoje pieniądze, możesz znaleźć rzeczy, których nie lubisz. Ale to dobrze.

Chodzi o to, aby teraz osiągnąć postęp z miejsca, w którym się znajdujesz, właśnie teraz, dzisiaj. Nie ma sensu bić się o przeszłość. Jedyne, co musisz zrobić, to poznać swoją sytuację, a następnie przejść do realizacji planu na przyszłość.
Gdzie chcę być?

Teraz, gdy zrozumiesz nieco więcej o swojej obecnej sytuacji, możesz zacząć rysować punkty na swojej finansowej mapie, które wskazują, gdzie chcesz być w przyszłości.

Innymi słowy, wybierz i ustaw cele. Twoje cele powinny być SMART, co oznacza, że ​​każdy z nich jest konkretny, wymierny, osiągalny, odpowiedni i terminowy.

Po zdefiniowaniu, co chcesz osiągnąć, będziesz chciał:

Przypisz znacznik ceny do każdego celu
Daj każdemu celowi termin lub idealną linię czasu
Wymień swoje cele według ich priorytetu

To szybko może stać się przytłaczające. Aby wszystko było możliwe, skup się na pierwszych kilku celach na liście (nie na całej rzeczy). Następnie, z każdym pojedynczym celem, rozbij go na kawałki wielkości kęsa.

Zamiast koncentrować się na łącznej kwocie, którą musisz zaoszczędzić, podziel kwotę pieniędzy potrzebną na cel przez lata, które sam sobie dałeś, aby ją osiągnąć. Następnie podziel tę liczbę przez 12.

Rezultatem jest Twój miesięczny cel oszczędnościowy dla tego celu. Oto przykład: powiedz, że chciałeś wybrać się na wycieczkę do Europy. Spodziewacie się, że wasze podróże kosztować będą 4000 USD, a chcecie iść za 2 lata.

4 000 $ podzielone przez 2 to 2 000 $, czyli tyle, ile trzeba oszczędzać każdego roku. 2.000 $ podzielone przez 12 to 167 $ lub ile zaoszczędzić miesięcznie, aby osiągnąć swój cel.

Czy 167 $ nie jest mniej przerażające niż 4000 $? Dlatego ważne jest, aby podzielić swoje cele na małe kawałki i pracować nad nimi krok po kroku!

Czy mam to, czego potrzebuję?

Oczywiście, dążenie do celu, jakim jest zakup skuterów śnieżnych, nie ma większego sensu, jeśli brakuje podstawowych zasad finansowych. Zanim więc zdejmiesz ten plan, upewnij się, że jest on wykonalny.

Oto prosta kolejność operacji, które możesz zastosować do swoich finansów. Przejdź na dół listy i daj sobie znak wyboru dla każdego przedmiotu, któremu możesz powiedzieć „tak”.

Jeśli nie możesz czegoś sprawdzić, być może musisz zrobić krok do tyłu i skupić się na tym, zanim coś osiągniesz, zanim przejdziesz do innych celów pieniężnych.

Czy wydajesz mniej niż robisz?
Czy masz budżet, którego używasz (i trzymasz się w większej części)?
Czy masz fundusz na nagły wypadek?
Czy spłacasz swój dług o wysokim oprocentowaniu? Czy masz plan spłaty dla wszystkich swoich sald?
Czy masz już odpowiednie ubezpieczenie, aby chronić siebie, swoje pieniądze, rodzinę i swoje rzeczy?
Czy masz plan nieruchomości, aby zrobić to samo, nawet jeśli cię tu nie ma?

Jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu tych kroków lub nauczysz się sprawdzać je na własnej liście, Work Your Wealth to świetny przewodnik.

Sprawdź, aby uzyskać podstawową, prostą poradę, za pomocą której możesz zbudować swoją fundację finansową. Gdy już to zrobisz, możesz zacząć realizować swój większy plan finansowy.
Stwórz silny plan finansowy, aby osiągnąć to, co jest dla Ciebie ważne

Podczas tworzenia planu finansowego jest oczywiście o wiele więcej pytań. Ale te pomogą ci zrozumieć twoje finansowe podstawy i pomogą ci odkryć brakujące elementy.

Masz jeszcze pytania dotyczące budowania planu, który działa dla Ciebie i pozwala Ci zrobić przystanki, które naprawdę chcesz wykonać po drodze? Porozmawiajmy o tym, jak możesz wykorzystać swoje bogactwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *