Jedną z bardziej powszechnych półprawd uruchamiania startupów i przedsiębiorczości jest bycie własnym szefem.

Już wcześniej nazwałem to mitem, ale półprawda jest lepsza, ponieważ istnieje kilka prawdziwych pozytywów z byciem własnym szefem.

Ale naturalnie jest też wiele negatywów.

Teoretycznie spędziłam wiele lat „będąc moim własnym szefem”, w tym ponad 10 lat jako konsultant ds. Planowania biznesowego jednoosobowego, pracując samodzielnie z klientami; i ponad 10 lat budowania firmy, jako założyciel i właściciel, współpracując z pracownikami.

W moim przypadku praca na rzecz „bycia moim własnym szefem” nigdy naprawdę nie była powodem, dla którego zrobiłem to, co zrobiłem.

Zostawiłem dobrą robotę, aby rozpocząć samodzielne konsultacje, ponieważ chciałem wykonywać pracę, a nie nadzorować innych. I zbudowałem firmę programistyczną, ponieważ wierzyłem, że produkt jest potrzebny.

„Własny czynnik szefa” był czymś, co po prostu przyszło z tym.

Zanim zacznę, przeczytaj krótką notatkę na temat jednej z moich ulubionych książek „Rozpocznij swój własny szef” od Melindy Emerson, ostatnio zaktualizowanej o nową wersję.

Znam Melindę od lat i obserwowałem, jak zdobywa jej doskonałą reputację dzięki ciężkiej pracy, zdrowemu rozsądkowi i mówieniu prawdy.

Szczerze mówiąc, nigdy nie byłem fanem tytułu jej książki, ze względu na ukrytą niejednoznaczność bycia własnym szefem (i powiedziałem jej o tym).

Ale to jedna z najlepszych książek na temat samodzielnego wyjścia i bardzo ją polecam. Wraz z „Escape From Cubicle Nation” Pameli Slim, jest to jedna z dwóch najlepszych książek na ten temat.

Uczyłem także kawałka dłuższej prezentacji, osadzonej tutaj, o byciu własnym szefem. To temat, który przez pewien czas mnie dręczył. Jest to fragment z mojego wideo Startups and Entrepreneurship: Beyond the Clichés. Opuściłem to na dole tego artykułu, na wypadek gdybyś był zainteresowany.
Zobacz także: 10 książek biznesowych Każdy doświadczony przedsiębiorca powinien przeczytać
Plusy z bycia twoim własnym szefem
1. Jesteś za kierownicą. Sam podejmujesz decyzje.

Jest wielka satysfakcja z tego, że potrafimy działać w przeczuciach, odgadnąć i po prostu to zrobić. Podejmij ryzyko, wydaj pieniądze.

Często mówimy o posiadaniu pracy jako klucza do zadowolenia z pracy; a kiedy jesteś szefem, jesteś jego właścicielem. Nie musieć nikogo pytać, może oznaczać wiele.

To dla mnie ważna sprawa. Jestem jedną z tych osób (czy ty też?), Która czuje się bezpieczniejsza, kiedy prowadzę samochód, niż kiedy jestem pasażerem. Zwłaszcza w biznesie.
2. Ustawiasz własne godziny.

Sprawdź też: grykubusia.pl

Być może jesteś wczesnym ptaszkiem, albo nie chcesz popracować w niektórych godzinach popołudniowych, aby robić zajęcia dla dzieci zamiast robić to samemu. Może lubisz pracować w spurach.

Kiedy jesteś swoim własnym szefem, eliminujesz staroświecką potrzebę ogrzania krzesła w określonych godzinach.

Stajesz się odpowiedzialny za swoje wyniki, a nie za godziny (chyba, że ​​jesteś usługobiorcą z klientami – to jest w minusach, poniżej).

3. Ustalasz własny styl pracy, środowisko pracy i (w zakresie, w jakim możesz sobie na to pozwolić) wyposażenie stanowiska pracy.

Niektórzy szefowie są lepsi od innych przy ulepszaniu technologii, wyborze lokalizacji, ustawianiu parkingów i tak dalej.

Jak szybki jest twój internet? Kiedy jesteś szefem, to zależy od ciebie.

Czy podoba Ci się stojące biurko lub inne biurko? Zależy od Ciebie. Dobry widok? Dobra kawa w kuchni? To wszystko zależy od ciebie.
4. Ustawiłeś swoją własną lokalizację.

Nie zatrzymuj się w Cleveland, jeśli wolisz Klamath Falls.

Nie bierz tego frustrującego metra do Manhattanu, pozostań na Brooklynie. Spotykaj ludzi w Starbucks lub każdego dnia spróbuj w Starbucks – dlaczego nie? Jesteś szefem. Ty decydujesz.
Zobacz także: Wywiad z Paulem Downsem na temat „Prowadzić życie szefa”
Minusy bycia własnym szefem
1. Twoi klienci są twoim szefem. Twoi klienci są twoim szefem.

W ciągu półtorej dekady, kiedy byłem jedynym konsultantem w zakresie planowania biznesowego z klientami, skończyłem późno w nocy, zmęczony, utknąłem z zakończeniem prezentacji z powodu następnego dnia.

Nigdy nie byłem w stanie udać się na normalną trasę pracownika, w której albo robisz to, albo masz powód, żeby tego nie robić. Potrzebowałem biznesu, potrzebowałem pieniędzy, więc nie byłem odpowiedzialny za to. Moi klienci byli odpowiedzialni.

Jeszcze później w mojej karierze, po tym, jak zbudowałem firmę sprzedającą tysiące klientów każdego miesiąca, klienci byli odpowiedzialni.

Musimy uzyskać oprogramowanie ukończone, przetestowane i opublikowane. Musieliśmy aktualizować naszą stronę. Musieliśmy poznać terminy marketingowe, rozwój produktów, finanse, całość.

W biznesie zdrowie firmy to twój szef.
2. Twoje zobowiązania – wobec dostawców, sojuszników, działań biznesowych – są twoim szefem.

Nie można często przegapić zobowiązań i nadal odnosić sukcesy. Twoje słowo jest najpotężniejszym zasobem.

Spotkania, terminy i obietnice są zobowiązaniami. Bez nich naprawdę nie można prowadzić firmy.
3. Jeśli masz pracowników, istnieje kilka sposobów, w których Twoi pracownicy są twoim szefem.

Ty przewodzisz i – czy ci się to podoba, czy nie – przywództwo jest jak przywództwo. Oznacza to, że Twoi pracownicy Cię obserwują.

Nie możesz zrobić mniej, niż ich poprosić. Ty jako szef jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem w tak zwanej korporacyjnej (lub firmowej) kulturze.

Jeśli wyjdziesz wcześniej, wszyscy wychodzą wcześnie.
4. Wydajesz własne pieniądze.

Czy widzisz punkt trzeci w zawodach, czy podejmujesz decyzje dotyczące sprzętu, technologii, przepustowości itd.?

Świetnie, ale musisz zapłacić za wszystko, co zdecydujesz, czego potrzebujesz. Wynika to z budżetu, a nie z budżetu pracodawcy.

Kiedy czasy są trudne, możesz potrzebować aktualizacji; ale czy możesz za to zapłacić?
5. Zarabiasz, co zarabiasz.

Nie masz pewności co do wynagrodzenia i odszkodowania. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej firmy, Twoich klientów, Twojego rynku i Twojej oferty biznesowej.

Jedyny właściciel, założyciel startupu lub właściciel małej firmy nie ma pracodawcy ustalającego stabilny plan wynagrodzeń. Nie ma żadnej pewności, ile będziesz mieć w przyszłym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *