Nie możesz zmierzyć tego, czego nie zarządzasz – a to powiedzenie jest szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o twoje osobiste finanse.

Musisz zwracać uwagę na swoje pieniądze, jeśli chcesz rozwijać swoje bogactwo. Część tego wymaga trochę czasu, aby zatrzymać i zastanowić się, gdzie zacząłeś i jakie postępy zrobiłeś.

Koniec roku to dla nas wspaniała okazja, aby to zrobić. Zanim zegar uderzy o północy i zadzwonimy razem w 2018 roku, zastanówmy się chwilę i zapytaj:

Czy jesteś teraz lepiej finansowo niż wtedy, gdy zacząłeś rok?

Oto, co należy ocenić, aby się dowiedzieć.
Oblicz swoją wartość netto

Twoja wartość netto jest użytecznym pomiarem twojego zdrowia finansowego. Nie jest to jedyna liczba, którą trzeba zmierzyć i ocenić swoją sytuację finansową, oczywiście, ale z czasem powinna pojawić się tendencja wzrostowa.

Ponadto możesz mieć wrażenie, że wykonałeś świetną robotę ze swoimi finansami. Ale możesz sprawdzić to odczucie na podstawie mierzalnego pomiaru, na przykład wartości netto, aby sprawdzić, czy rzeczywiście zrobiłeś postęp.

Oto jak obliczyć swój numer: dodaj wszystkie swoje zasoby. Dotyczy to gotówki, inwestycji, wartości twojego domu lub innej własności, którą posiadasz, i tak dalej. To jest cenna rzecz na twoje imię!

Następnie zrób to samo dla swoich długów. Podsumuj, ile masz zobowiązań, które obejmuje takie rzeczy jak zadłużenie z tytułu kart kredytowych, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i kredyt hipoteczny.

Następnie odejmij swoje zobowiązania od aktywów. Liczba, którą otrzymasz, jest wartością netto (i tak, możesz mieć ujemną wartość netto – i będziesz, jeśli masz więcej długu niż aktywów).

Rosnące bogactwo to proces, który wymaga czasu, więc mierzenie twojej wartości netto co tydzień lub nawet co miesiąc może nie być zbyt pomocne. Ale sprawdzanie, jak twoja wartość netto rośnie z roku na rok, jest dobrym sposobem na ustalenie, czy z czasem jesteś w lepszej sytuacji, czy nie.
Oceń swój dług

Innym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś lepszy lub gorzej niż wtedy, gdy zacząłeś w tym roku? Skoncentruj się na tych zobowiązaniach, które zebrałeś, aby obliczyć swoją wartość netto.

Czy spłaciłeś zadłużenie swojej karty kredytowej? Czy sprzedałeś swój drogi samochód za tańszą, zużytą i pozbyłeś się swojej ogromnej pożyczki auto w tym procesie? Czy zrobiłeś postępy w zadłużeniu studenckim?

Dług utrzyma cię i uniemożliwi ci postęp w osiąganiu twoich celów, ponieważ spłacenie jej wymaga tak dużej ilości twoich przepływów pieniężnych i sprawia, że ​​wszystko, co pożyczyłeś, będzie droższe (skoro również płacisz odsetki).

Posiadanie mniejszego długu na twoje imię niż w styczniu to dobry znak, że radzisz sobie lepiej finansowo.

Jeśli stwierdzisz, że masz tę samą kwotę długu – lub więcej – niż na początku roku, spójrz, dlaczego. Być może nadszedł czas, aby dokonać dużych zmian w swoich nawykach wydatków, jeśli żyjesz powyżej swoich możliwości.

Zacznij śledzić swoje wydatki i stwórz budżet, na którym możesz polegać, abyś mógł żyć poniżej swoich możliwości i przestać zwiększać zadłużenie. Następnie zrób plan spłaty zadłużenia, abyś mógł pozbyć się tych sald w nowym roku.

Sprawdź swoje oszczędności i cele inwestycyjne

Czy osiągnąłeś cel oszczędnościowy w tym roku? To niesamowita miara twoich postępów! Niewiele więcej mówi „lepiej finansowo” niż osiągnięcie ważnego celu, który sam sobie wyznaczyłeś.

Rozważając swoje oszczędności, rozważ także plany emerytalne i inwestycje. Jeśli zacząłeś przyczyniać się do budowy jajek gniazdowych, to jest to świetny pierwszy krok i powinien cię znaleźć w lepszym miejscu niż w przeszłości.

Jeśli już wspieraliście, czy zwiększyliście, ile odkładacie? Jest to ważny krok do podjęcia, szczególnie w miarę wzrostu dochodów.
Poszukaj wzrostu dochodów

Mówiąc o, czy ilość pieniędzy, które zarobisz, wzrosła przez cały rok? To kolejny dobry wskaźnik, że finansowo się ruszasz.

Ponownie, upewnij się, że zwiększasz składki na oszczędności i inwestycje w miarę wzrostu dochodów.

Jeśli nie zauważyłeś wzrostu dochodów, zapytaj dlaczego. Czy wziąłeś na siebie większą odpowiedzialność i poprosiłeś o podwyżkę lub negocjowałeś? Niech to będzie cel w następnym roku, jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Na podobnej zasadzie rozważ korzyści dla swojej firmy. Upewnij się, że w pełni rozumiesz, co jest dla ciebie dostępne, i wykorzystaj korzyści, które mogą zaoszczędzić Ci pieniądze.
Zdobądź swoje ubezpieczenie na miejscu

Na koniec, jeśli zacząłeś rok od wielu ryzyk, których nie chroniłeś – takich jak pomijanie polis ubezpieczeniowych, których naprawdę potrzebujesz – powinieneś przygotować dla siebie odpowiednie rozwiązania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

To mogło być ubezpieczenie na życie, jeśli masz na utrzymaniu osoby, które potrzebują twojego dochodu, aby być finansowo bezpiecznym. Może to być ubezpieczenie rentowe, aby chronić ten dochód, który jest twoim największym kapitałem.
Podsumowanie: czy jesteś finansowo lepszy?

To powinno dać ci wyobrażenie, dokąd zmierza twoje finanse – czy to jest w dobrym kierunku, czy te, które wymagają korekty kursu w nowym roku. Ale aby dać ci szybki i łatwy sposób, aby upewnić się, spróbuj tej listy:

Czy zwiększyłeś swoją wartość netto?
Czy zmniejszyłeś swój dług?
Czy monitorujesz swoje wydatki i utrzymujesz budżet?
Czy osiągnąłeś cel oszczędnościowy?
Czy prosiłeś i / lub otrzymałeś podwyżkę albo skorzystałeś z korzyści firmy w sposób, który pozwolił ci zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeni?
Czy masz odpowiednie polisy ubezpieczeniowe?

Jeśli powiesz „tak” większości tych przedmiotów, to miła robota! Prawdopodobnie dzisiaj lepiej zarabiasz finansowo niż rok 12 miesięcy temu.

Jeśli powiesz „nie” dla wielu z nich, nadszedł czas, aby zagłębić się i spojrzeć na źródło problemu. To mogą być wydatki, może to być czas, aby zwiększyć swoje dochody, prosząc o podwyżkę, lub może trzeba zorganizować się i uzyskać plan.

Cokolwiek robisz, spraw, aby rok 2018 był rokiem pozytywnych zmian w twojej sytuacji finansowej, tak, że gdy spojrzysz na tę listę ponownie pod koniec przyszłego roku, z dumą sprawdzasz każde pole jako „tak” dla tego, co osiągnąłeś. .

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak lepiej kontrolować swoje finanse w 2018 roku, udaj się tutaj, aby umówić się na telefon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *