Niezależnie od tego, czy masz 25 czy 65 lat, ważne jest, aby wiedzieć, jak znaleźć właściwego planistę finansowego. Ale jak wygląda „prawda”?

Chcesz doradcy finansowego, który idealnie pasuje do Ciebie i Twoich celów finansowych. Oznacza to, że ktoś, kto rozumie, do czego dążysz i siada do pracy z tobą, aby dowiedzieć się, jak się tam dostać.

Brzmi prosto – ale nie wszyscy doradcy to zrobią. Niektórzy mogą nie rozumieć twojego pragnienia, aby wziąć rok wolnego na podróż dookoła świata, lub twój cel, by sprzedać wszystkie swoje rzeczy i kupić mały dom na środku północno-zachodniego Pacyfiku.

Posiadanie planisty finansowego, który nie tylko może ci pomóc z liczbami, ale może również emocjonalnie i psychicznie wspierać twoją unikalną podróż i postęp jest kluczowy.

Jak więc zacząć szukać idealnego planisty, który jest odpowiedni dla Ciebie? Zadając właściwe pytania i prawdziwie rozumiejąc własne cele. Te wskazówki pomogą Ci znaleźć profesjonalistę, który nie tylko pomoże Ci stworzyć plan finansowy, ale także naprawdę Cię i to, co chcesz osiągnąć dzięki swoim pieniądzom.
Znajdź powiernika

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić podczas sprawdzania planisty finansowego, jest to, czy jest on powiernikiem, czy nie. Oznacza to, że są one legalnie i etycznie utrzymywane zgodnie ze standardami pracy w najlepszym interesie przez cały czas.

Co zaskakujące, nie jest to wymagane! Niektórzy specjaliści w dziedzinie finansów mają tylko standard rekomendowania tego, co jest „odpowiednie” dla ciebie. Jeśli nie pracujesz z powiernikiem, nie otrzymujesz porady, która leży w twoim najlepszym interesie.
Zapytaj, w jaki sposób Planista zarabia

Jednym ze sposobów na zorientowanie się, czy doradca jest powiernikiem, jest zrozumienie, w jaki sposób otrzymują wynagrodzenie. Chociaż planista, który pracuje na zlecenie, może wykonywać swoją pracę, ich metoda może nie być najlepsza dla ciebie i twoich interesów.

To dlatego, że są finansowo zachęcani do sprzedaży produktów, które zwiększają ich zyski. Planistą opartym na prowizji może być wspaniała osoba – ale jest to wielki konflikt interesów, z którym każdy musi się zmierzyć.

Oto najczęstsze sposoby otrzymywania płatności przez doradców:

Komisja. Zawodowiec otrzymuje wynagrodzenie lub odszkodowanie, gdy jego klient kupuje produkt finansowy lub inwestuje w określony fundusz. Agenci ubezpieczeniowi na życie często płacą prowizję, a im większa polityka, którą sprzedają, tym więcej pieniędzy zarabiają. Doradcy finansowi mogą również otrzymywać prowizję i borykać się z dużymi konfliktami interesów – i tylko zalecać, co jest „odpowiednie” dla ich klientów, a nie to, co jest najlepsze dla klienta.
Oparte na opłatach. Ci profesjonaliści finansowi mogą otrzymywać prowizje, ale pobierają również opłaty od klientów, z którymi współpracują. Mogą wyglądać na dobrych doradców, z którymi można pracować, ale nadal spotykają się z konfliktami interesów, ponieważ otrzymują zapłatę od kogoś innego niż ty!
Tylko płatne. Tylko doradcy finansowi pobierający opłaty otrzymują tylko płatności od klientów, z którymi współpracują. Z prawnego punktu widzenia nie mogą oni otrzymywać zwrotów ani prowizji od nikogo innego i są w wysokim stopniu regulowani, aby zapewnić, że działają w najlepszym interesie klienta przez cały czas.

Musisz zrozumieć te warunki, ponieważ przejście przez czyjś tytuł zawodowy (np. „Kierownik ds. Bogactwa” lub „doradca”) nie powie wystarczająco dużo. Warunki te nie są regulowane i nie wskazują, czy ktoś jest powiernikiem, czy też otrzymają odszkodowanie od takich rzeczy jak duże towarzystwa funduszy inwestycyjnych, gdy przekonają cię do zakupu określonego produktu.

Pytania, które należy zadać przed wynajęciem płatnego planu finansowego

Po znalezieniu interesującego Cię planisty nadszedł czas, aby sprawdzić, czy są odpowiednie dla Ciebie. Sposób, w jaki to zrobisz, polega na zadawaniu właściwych pytań.

Najpierw sprawdź ich certyfikaty. Czy to jest WPRyb? Czy są członkami planowania sieci i innych organizacji

Organizacje takie jak XY Planning Network, National Association of Personal Financial Advisors (NAPFA) i Garrett Planning Network umożliwiają wyszukiwanie planistów w oparciu o rodzaj planowania lub klienta, którego specjalizują się.

Czy pracują tylko z bogatymi ludźmi, którzy mają już 500 000 USD na inwestycje i oszczędności? Czy też działają wyłącznie z właścicielami firm? Czy specjalizują się w obsłudze rodzin z małymi dziećmi, czy też naprawdę potrzebują rodzin wojskowych, które często się przemieszczają?

Ich klienci mogą powiedzieć wiele na temat ich doświadczenia i wiedzy. W ostatecznym rozrachunku będziesz chciał zatrudnić planistę, który ma doświadczenie w pracy z klientami takimi jak Ty, ponieważ oni naprawdę rozumieją twoją sytuację i mogą świadczyć usługi dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb.

I znowu, zawsze pytaj: czy jesteś powiernikiem? Wielu twierdzi, że będą działać w sposób powierniczy, ale ostatecznie nie są powiernikami. Możesz pójść o krok dalej, aby to wyjaśnić, prosząc doradcę o podpisanie przysięgi powierniczej (patrz przykład tutaj!)

Ta umowa zapewnia, że ​​najpierw stawiają twoje interesy i będą odpowiednio służyć. Nie zapomnij zapytać, jak zarabiają, i unikaj usług opartych na prowizji i opłatach.
Jak ustalić, czy planista jest odpowiedni dla Ciebie

Po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania, co dalej?

Bądźmy szczerzy: pieniądze mogą być niewygodnym tematem. Posiadanie dobrych relacji i relacji z każdym, kto zamierza zanurkować głęboko w twoją sytuację finansową i poprosić cię o wzięcie pod uwagę swoich emocji związanych z finansami, ma kluczowe znaczenie.

Rzeczywiste upodobanie twojego planisty finansowego jest ważne! Chcesz kogoś, z kim możesz być szczery i czuć się komfortowo, zadając pytania i prowadząc poufne rozmowy.

Planiści finansowi pomagają ci żyć jak najlepiej i osiągają cele, jakie masz, na przykład zakładanie rodziny lub firmy, dawanie pieniędzy na cele charytatywne, ślub, kupno domu itd. Odpowiedni planista finansowy zrealizuje z Tobą swoje cele i wymyśli, jak najlepiej wykorzystać pieniądze, aby osiągnąć te cele.

Z biegiem czasu te cele mogą się zmienić, co oznacza, że ​​sposób wykorzystania pieniędzy może się zmienić – i to jest w porządku. Posiadanie planisty z tobą na każdym kroku, aby pomóc Ci uniknąć popełniania dużych błędów, może mieć duży, pozytywny wpływ na twoje bogactwo w czasie. Pomyśl o swoim planiście, jak o partnerze odpowiedzialnym za twoje wartości i cele. Odpowiedni doradca będzie tam, aby pomóc w zarządzaniu swoim zachowaniem i emocjami, gdy sprawy stają się trudne i utrzymywać cię na dobrej drodze. Pomagają skierować swoje pieniądze na wszystko, co jest dla ciebie ważne – nie to, co jest dla nich ważne, lub na to, na czym powinni się skupić.

Pomyśl o swoim planiście, na przykład o partnerze odpowiedzialnym za twoje wartości i cele. Odpowiedni doradca będzie tam, aby pomóc w zarządzaniu swoim zachowaniem i emocjami, gdy sprawy stają się trudne i utrzymywać cię na dobrej drodze. Pomagają skierować swoje pieniądze na wszystko, co jest dla ciebie ważne – nie to, co jest dla nich ważne, lub na to, na czym powinni się skupić.

Potrzebujesz pomocy przy wyszukiwaniu? Możesz zacząć od tego, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zatrudnić płatnego projektanta finansowego, działającego jak fiducarium, który może zmienić twoje finansowe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *