Czy kiedykolwiek marzyłeś o stworzeniu firmy tak udanej, że już po kilku latach udało ci się ją sprzedać większej firmie? Następnie możesz wziąć swoje zarobki i zrelaksować się, podróżować, pracować nad projektami z pasją lub wracać z powrotem do rzeczywistości dzięki zupełnie nowemu przedsięwzięciu. To, o czym marzysz, to wykonanie skutecznej strategii wyjścia.

Wiele osób rozpoczyna firmy od ostatecznego celu ich sprzedaży. Inni, decydują w pewnym momencie posiadania lub inwestycji w biznes, że nadszedł czas, aby przejść dalej. Chcieliby wyciągnąć swój czas i pieniądze z określonego przedsięwzięcia.

Jeśli chcesz poznać najlepsze typy strategii wyjścia i jak z nich korzystać, czytaj dalej.
Co to jest strategia wyjścia?

Strategia wyjścia to metoda, za pomocą której przedsiębiorcy i inwestorzy, szczególnie ci, którzy zainwestowali duże sumy pieniędzy w firmy rozpoczynające działalność, przenoszą własność swojej firmy na stronę trzecią lub poprzez którą odzyskują pieniądze zainwestowane w biznes.

Wspólne strategie wyjścia obejmują nabycie przez inną firmę, sprzedaż kapitału własnego lub wykup menedżerski lub pracowniczy.

Kto potrzebuje strategii wyjścia?

Dla każdego, kto szuka funduszy na kapitał podwyższonego ryzyka lub inwestycji w anioły, niezbędna jest jasna strategia wyjścia.

Nawet jeśli jesteś małą firmą, dobrym pomysłem jest planowanie z wyprzedzeniem i faktyczne zorientowanie się, w jaki sposób przeniesiesz własność firmy w dół, sprzedasz firmę lub zwrócisz zainwestowaną kwotę.

Rodzaje strategii wyjścia

Ta lista powinna dać ci wyobrażenie o typowych strategiach wyjścia. Poniżej opiszemy je dokładniej:

Nabycie
Pierwsza oferta publiczna (IPO)
Wykup menedżerski
Sukcesja rodziny
Likwidacja

Nabycie:

Przejęcie jest często określane jako „fuzja i przejęcie”. Dzieje się tak dlatego, że gdy firma zdecyduje się sprzedać się innej firmie, kupujący często włącza lub łączy usługi tej firmy z własnymi produktami lub usługami.

Może Ciebie również zainteresować Płynność finansowa

Stało się tak, gdy Google kupił YouTube, płynnie integrując platformę wideo z własnym produktem do wyszukiwania. Teraz, gdy wyszukujesz w Google temat, często zauważasz, że filmy pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania.

Na mniejszą skalę może się zdarzyć, gdy łańcuch kawy zdecyduje się kupić firmę piekarniczą, aby dodać do niej linię ciastek i tart. Przejęcie lub fuzja nie musi mieć miejsca na dużą skalę.

Najlepszą rzeczą w przejęciu jest to, że jeśli uzyskasz „strategiczne wyrównanie”, możesz sprzedać firmę za więcej, niż być może rzeczywiście warto. Jeśli istnieje wiele firm zainteresowanych Twoim produktem, możesz podnieść cenę dalej lub rozpocząć wojnę licytacyjną!

Powody, dla których firma zewnętrzna może starać się pozyskać lub połączyć się z inną gamą firm, od momentu, w którym mogą wejść na nowy rynek, zapewnić im przewagę nad konkurencją i usunąć Cię jako konkurenta z obecnego rynku.

Jeśli wiesz, że nabycie jest strategią wyjścia już od samego początku, daje ci to pole do tego, aby stać się atrakcyjnym dla firm, które mogą być zainteresowane zakupem. Mimo to, pamiętaj, że te firmy mogą zdecydować, że Cię nie kupią lub nigdy nie były zainteresowane. Jeśli pójdziesz drogą tworzenia bardzo niszowego produktu, zainteresuje Cię tylko jedna konkretna firma, możesz również stracić dużą ilość czasu, jeśli nie zabiorą przynęty.

Pierwsza oferta publiczna (IPO):

Ta strategia wyjścia nie jest odpowiednia dla większości małych firm, przede wszystkim dlatego, że przekonuje zarówno inwestorów, jak i analityków z Wall Street, że zapasy w twojej firmie będą warte czegoś dla ogółu społeczeństwa.

Dla mniejszych firm, które już rozpoczęły rozszerzanie się, jak restauracje, które mają franczyzę – IPO może być dobrym sposobem na odzyskanie pieniędzy przez właściciela, choć warto zauważyć, że może on nie mieć pozwolenia na sprzedaż akcji do momentu Upłynął okres.

Kilka znanych przykładów restauracji na giełdzie to Buffalo Wild Wings i BJ’s.

Jeśli uważasz, że jest to właściwa strategia dla ciebie lub chcesz przynajmniej mieć opcję publicznego udostępnienia później, najprostszym sposobem na uzyskanie listy jest szukanie inwestorów, którzy robili to wcześniej w innych firmach. Poznają tajniki i będą w stanie lepiej przygotować Cię do tego procesu.

Mówiąc o procesie – jest długi i trudny. Jeśli uda ci się zdobyć serca i koncentrować się na danych w umysłach analityków z Wall Street, nadal będziesz musiał postępować zgodnie ze standardami określonymi w Ustawie Sarbanes-Oxley, będziesz musiał zapłacić za subemisję, potencjalny „okres blokady” uniemożliwiający sprzedaż twoich akcji, i oczywiście ryzyko krachu na giełdzie.

O ile IPO może być odpowiednią drogą dla firmy takiej jak Twitter czy Macy’s, zastanów się, czy chcesz przetrwać ból głowy w dostosowywaniu decyzji biznesowych do rynku i do tego, co według analityków będzie dobrze.
Wykup menedżerski:

Jeśli zbudowałeś firmę, której dziedzictwo chciałbyś widzieć długo po twoim odejściu, możesz rozważyć zwrócenie się do swoich pracowników.

Zgadza się – nie tylko będą mieli dobre pojęcie o tym, jak sprawy są już prowadzone, ale będą mieli intymną wiedzę na temat kultury firmy, celów korporacyjnych i wcześniejszej determinacji, aby to zadziałało.

Jest też dodatkowa premia, którą musisz zrobić znacznie mniej z należytą starannością. Posiadanie kierownictwa lub pracowników do kupowania firmy jest dobrym pomysłem, jeśli dziedzictwo jest dla ciebie najważniejsze. Oczywiście, zawsze możesz rozważyć przeniesienie firmy na rodzinę, ale zawsze istnieje ryzyko, że nie zrozumieją biznesu, nie będą mieć determinacji, aby odnieść sukces, a jeśli podzielisz firmę na rodzinną członków, możliwość rywalizacji rodzinnej.
Następstwo rodzinne:

W tej notatce, jeśli twoja rodzina była wychowywana z intymną wiedzą i zrozumieniem twojego biznesu, mogą oni być najlepszymi ludźmi, którym można przekazać rzeczy.

Tak właśnie stało się w Palo Alto Software. Założony przez Tima Berry w 1988 roku, krótko przed recesją, jego córka Sabrina Parsons została dyrektorem generalnym, a jej mąż Noah – dyrektorem operacyjnym. Decyzja była strategiczna i pozwoliła Timowi realizować inne interesy, w tym skupić się na pisaniu. Od tego czasu Sabrina i Noah dostosowali flagowy produkt do planowania biznesowego, Business Plan Pro, do wersji online LivePlan.

Przekazywanie oprogramowania Palo Alto rodzinie było bardziej przypadkowe niż starannie zaplanowane. Tim zawsze zachęcał swoje dzieci do podążania własną ścieżką. W rzeczywistości żaden z nich nie uzyskał dyplomu w biznesie. Tak się złożyło, że Sabrina i Noah weszli do Internetu na wczesnym etapie swojej kariery i zdobyli doświadczenie niezbędne do dołączenia do oferty produktów Palo Alto Software.

Jeśli rozważasz przekazanie swojej firmy swoim dzieciom lub innym członkom rodziny, jest wiele rzeczy, o których warto pomyśleć i planować, w tym zapewnienie, że ktokolwiek ma przejąć firmę, ma odpowiedni zestaw umiejętności, jest kompetentny, i zobowiązuje się do przyszłości i sukcesu firmy. Ułatwi to przejście na emeryturę.
Likwidacja:

Dla małych firm likwidacja jest powszechną strategią wyjścia. Jest to jeden z najszybszych sposobów zamknięcia firmy i może być czasem jedyną opcją w przypadkach, gdy działalność firmy zależy wyłącznie od jednej osoby, w której członkowie rodziny nie są zainteresowani lub zdolni do przejęcia, i gdzie bankructwo jest blisko na dłoni.

Warto jednak zauważyć, że wszelkie zyski ze sprzedaży aktywów muszą być najpierw wykorzystane na spłatę wierzycieli.

Aby zarabiać pieniądze za pomocą likwidacji jako strategii wyjścia, będziesz musiał mieć cenne aktywa, które możesz sprzedać – np. Ziemię, sprzęt itd.

Jeśli nie jest to zbytnio kłopotliwe i jeśli twoja decyzja o likwidacji nie jest związana z finansami, zastanów się, czy nie sprzedać firmy publicznie. Czy są sposoby, które mogą sprawić, że będzie to atrakcyjne?

Jeśli nie jest to możliwe i lepiej jest zamknąć drzwi, zanim stracisz pieniądze, likwidacja aktywów może być najlepszym rozwiązaniem.
Planujesz przyszłość?

Czy zmapowałeś swoją strategię wyjścia? Jeśli nie, czy masz pytania dotyczące tego, jak to zrobić i jak zaplanować odpowiednią strategię?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *